هر آنچه درباره شستشوی کیسه خواب باید بدانید:
نگهداری کیسه خواب

در مقاله راهنمای خرید کیسه خواب سعی شده تا حدودی تمامی نکات مربوط به خرید یک کیسه خواب خوب را برای شما ذکر کنیم .در این مقاله  نیز  راهکاری نگهداری صحیح کیسه خواب و شستشوی آسان آن گفته شده است که حتما پس از خرید کیسه خواب ، آن را به دقت مطالعه نمایید.

راهکارهای نگهداری صحیح کیسه خواب:

 • در هنگام استفاده از کیسه خواب حتما سعی کنید آن را تمیز و خشک نگهداری کنید.
 • تا حد امکان سعی کنید با بدنی تمیز وارد کیسه خواب شوید زیرا که آلودگی ممکن است به مرور زمان بر کیفیت کیسه خواب تاثیر بگذارد.
 • اگر می خواهید خارج از چادر بخوابید حتما از زیر انداز استفاده کنید و از تماس مستقیم کیسه خواب با زمین پرهیز کنید زیرا که ممکن است در اثر تکه چوب های ریز، سنگ های تیز و … آسیبی به کیسه خواب وارد شود.  
 • استفاده از یک لاینر داخل کیسه خواب علاوه بر تمیز نگه داشتن آن موجب حفظ دمای بیشتر شده و در پایان سفر به راحتی قابل شستشو می باشد.
 • با زیپ ها با ملایمت برخورد کنید . هیچ گاه در هنگام استفاده از کیسه خواب زیپ ها را محکم نکشید که ممکن است دچار پارگی شود.
 • کیسه خواب خود را حتما پس از استفاده در فضای باز قرار دهید تا تمام رطوبت آن خشک شود. تصویر (1) البته لازم به ذکر است که تابش مستقیم نور خورشید در مدت زمان طولانی نیز ممکن است موجب تضعیف پارچه شود پس برای این کار می توانید زمانی را انتخاب کنید که آفتاب ملایم است.
 • در زمانی که از کیسه خوابتان استفاده نمی کنید می توانید آن را روی چوب لباسی قرار داده و آویزان کنید همانند تصویر 2 ،که برای کیسه خواب های پر بسیار پر کاربرد است زیرا هرچه کمتر فشرده شوند بر کیفیت و طول عمر آن ها تاثیر بسزایی دارد.
 • اگر کیسه خوابتان خیس شده است آن را فشرده نکنید تصویر (3) زیرا که فشرده سازی در حالت خیسی ممکن است به الیاف کیسه خواب آسیب برساند این نکته به خصوص در کیسه خواب های پر بسیار آسیب رسان است.
نگهداری کیسه خواب

شستشوی کیسه خواب:

شما نیازی نیست بعد از هر سفر کیسه خواب خود را شستشو دهید اما شستشوی سالیانه آن میتواند ایده خوبی باشد. ترجیحا سعی کنید کیسه خوابتان را به صورت حرفه ای و توسط خشک شویی های مرتبط بشویید اما اگر میخاهید خودتان این کار را انجام دهید حتما به نکات زیر توجه داشته باشید.

شستشوی کیسه خواب با دست

لکه گیری کیسه خواب:

ممکن است قسمت های سر و پا در کیسه خواب بیشتر از سایر نواحی کثیف شوند . یا ممکن است لکه ای موجب آلودگی کیسه خواب شده باشد که شما می توانید به راحتی به صورت نقطه ای لکه گیری کنید و نیاز به شستشوی کل محصول نمی باشد .

 1. مقداری کمی از صابون یا مواد شوینده را به محل مورد نظر بمالید .
 2. با کمک یک مسواک نرم ، لکه را تمیز کنید.
 3. پس از شستشو با مسواک با استفاده از یک اسفنج مرطوب محل مورد نظر را پاک کنید.
 4. اگر کیسه خواب شما به گونه ای است که امکان جدا شدن روکش وجود دارد می توان آن را جدا کرد و به راحتی لکه گیری نمود در این  صورت هیچ گونه نگرانی بابت خیس شدن الیاف وجود ندارد.
 5. پس از اتمام لکه گیری کیسه خواب را در مکانی مناسب قرار داده تا خشک شود.

نکات شستشو کیسه خواب با دست:

 1. از شوینده ملایم استفاده کنید. برای شستشوی کیسه خواب های پر حتما سعی کنید از شوینده های مخصوص آن استفاده شود.
 2. این نکته را به یاد داشته باشید که خشک کردن حداقل 2 یا 3 ساعت زمان می برد که این بازه زمانی در کیسه خواب های پر ممکن است افزایش بیابد.
 3. شوینده را در  آب حل کنید و سپس کیسه خواب را درون آن قرار دهید و اجازه دهید مدتی در محلول بماند.
 4. پس از آبکشی سعی کنید تا جایی که ممکن است آب داخل کیسه را خالی کنید برای این کار می توانید از خشک کن نیز استفاده کنید. فقط برای این کار کل کیسه خواب را جمع کرده و به حالت توپی در بیاورید که در خشک کن دچار پارگی یا کشیدگی نشود.
 5. پس از اتمام شستشو و خشک کردن ماشین لباسشویی ، کیسه خواب را به یک چوب رختی آویزان کنید و در قسمتی قرار دهید که تحت نور مستقیم خورشید نباشد.

نکات شستشوی کیسه خواب با ماشین لباسشویی:

1.حتما کیسه خواب خود را به دقت بررسی کنید که امکان شستشو با ماشین لباسشویی را داشته باشد. حتما به دستور العمل های درج شده ی مربوط به شستشوی کیسه خواب توجه کنید.

2. اگر از ماشین لباسشویی برای شستشوی کیسه خواب استفاده می کنید حتما به این نکته توجه داشته باشید که درجه ماشین را روی حالت متناسب که بر روی ماشین لباسشویی درج شده ، قرار دهید زیرا درجه حرارت زیاد ممکن است موجب آسیب رساندن به کیسه خواب شود.

3. زیپ کیسه خواب را تا نیمه باز کنید و سپس آن را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید.

4. در هنگام شستشوی کیسه خواب های پر از چند توپ تنیس استفاده کنید. این کار مانع از فشرده شدن پرهای کیسه خواب  شده و همچنین باعث تسریع فرایند خشک شدن کیسه خواب نیز می شود.

5. از شوینده های ملایم و بدون آنزیم  استفاده کنید ، از مواد نرم کننده و سفید کننده برای شستشو اجتناب کنید.

6. بعد از اتمام شستشو مرحله آبکشی را مجددا تکرار کنید تا مواد شوینده به طور کامل از آن خارج شود.

7. پس از اتمام شستشو و خشک کردن ماشین لباسشویی ، کیسه خواب را به یک چوب رختی آویزان کنید و در قسمتی قرار دهید که تحت نور مستقیم خورشید نباشد.