نحوه خرید کیسه خواب
نحوه خرید کیسه خواب

کیسه خواب چیست:

اگر یک کوهنورد یا طبیعت گرد حرفه ای می باشید حتما اهمیت یک کیسه خواب را به خوبی درک می کنید. برای داشتن یک شب راحت در جنگل و یا کوهستان نیاز به یک کیسه خواب استاندارد دارید.

در این مقاله سعی شده تمامی نکات مربوط به یک کیسه خواب خوب را برای راحتی شما ذکر کنیم.

برای خرید کیسه خواب باید به چند شاخصه بسیار مهم توجه داشت:

1.طراحی

2.وزن و حجم بسته بندی

3.قدرت حفظ گرما و مقاومت در برابر سرما

4.ضد آبی ، تنفس پذیری و جنس پارچه

کلیه موارد فوق در ادامه به طور کامل و با جزئیات توضیح داده شده است . برای خرید یک کیسه خواب خوب حتما این نکات را به دقت بررسی نمایید.

تمامی کیسه خواب ها دارای دو مدل طراحی ، به شکل مستطیل و مومیایی می باشد که هرکدام دارای ویژگی های منحصر به فردی بوده که اینجا به ذکر آن می پردازیم.

کیسه خواب مومیایی:

 این کیسه خواب به شکل آناتومی بدن در حالت خوابیده  طراحی شده که قسمت سرشانه عریض بوده و قسمت پاها باریک می باشد.

مزایا:

 • طراحی این کیسه خواب  به گونه ای بوده که فضای کمتری برای اتلاف انرژی موجود می باشد ، در نتیجه مدت زمانی که کیسه گرم می ماند بیشتر است.
 • حجم کم و بسته بندی کوچک
 • دارای قسمتی به عنوان سرپوش بوده که در هنگام سرد شدن هوا ، موجب گرم نگه داشتن سر و گردن می شود.

معایب:

 • هیچ گونه فضای اضافی برای راحت خوابیدن و غلت زدن وجود ندارد.

کیسه خواب مستطیلی :

 این مدل کیسه خواب به دلیل طراحی مستطیلی که دارد  فضای آزادانه ای را برای خواب فراهم می کند. که در دو مدل تک نفره و دو نفره موجود می باشد.

مزایا:

 • به دلیل طراحی مستطیل شکل ، فضای آزادی برای خوابیدن  و غلت زدن وجود دارد.
 • در بعضی مدل ها در صورت دلخواه میتوان زیپ آن را کامل باز کرد و از آن به عنوان پتو نیز استفاده کرد.
 • در بعضی مدل ها مانند تصویر شماره 1 می توان دو کیسه خواب یک نفره را به هم متصل کرد و به صورت دو نفره استفاده نمود.

معایب:

 • به دلیل فضای باز و  مستطیلی که دارد از اتلاف انرژی بالایی برخوردار است.
 • نسبت به کیسه خواب های مومیایی با توان گرمایشی مشابه ، دارای وزن بیشتری است.

جنس:

کیسه خواب ها به سه گونه پر می شوند :

 1. پرشده  با پر طبیعی (پر غاز ، اردک، قو )
 2. پر شده با الیاف مصنوعی
 3. ترکیبی از پر و الیاف مصنوعی

کیسه خواب پر:

کیسه خواب های پر، نسبت به وزن و حجم کمی که دارند ، دارای قدرت حفظ گرمای فوق العاده ای هستند. به همین دلیل است که بسیاری از کیسه خواب های مرغوب و گران قیمت  از جنس پر می باشند.کیسه خواب های پرشده از جنس پرغاز بهترین کیفیت را از نظر قدرت نگهداری گرما دارند اما پر اردک به دلیل دسترسی بهتر ، بیشتر موجود بوده و ارزانتر می باشد.

بزرگترین عیب این کیسه خواب ها این است که قدرت جذب رطوبت بالایی داشته و دیر خشک می شوند . این مشکل در سری جدید این محصولات تاحدودی برطرف شده و کیسه خواب های پر با ویژگی زود خشک شونده نیز تولید شده است.

بعضی از کیسه خواب ها به طور 100% از پر تشکیل نشده اند و ترکیبی ناچیزی از الیاف مصنوعی در آن ها قرار گرفته است که بعضی از این کیسه خواب ها باترکیب 10/90 و برخی با ترکیب 5/95 پر شده اند به این معنی که این محصول 95 درصد از پر و 5 درصد از الیاف مصنوعی تشکیل شده است. هرچقدر درصد پرموجود در یک کیسه خواب بیشتر باشد هزینه بالاتری نیز دارد.

مزایا کیسه خواب پر:

 1. وزن و حجم کم
 2. عملکرد عالی در هوای سرد و خشک
 3. قابلیت فشردگی  و تراکم پذیری بسیار زیاد
 4. دوام زیاد و طول عمر طولانی
 5. سازگار با محیط زیست

معایب کیسه خواب پر:

 1. در صورت خیس شدن در مدت زمان طولانی تری خشک می شود.
 2. پرها به دلیل جذب رطوبت ممکن است گوله گوله شوند
 3. نیاز به مراقبت بیشتر دارد.

 کیسه خواب الیاف مصنوعی :

 این کیسه خواب ها از لایه های متعددی ساخته شده که روی هم قرار گرفته اند و طراحی آن ها به گونه ای است که هیچ گونه هوایی از بین لایه ها عبور نکرده و تمامی نقاط سرد و خلا بین لایه ها از بین رفته است. الیاف مصنوعی معمولا از پرها قیمت مناسب تری داشته و همچنین قدرت جذب رطوبت کمتری دارند لازم به ذکر است که کیسه خواب های الیاف مصنوعی در مقایسه با کیسه خواب های پر وزن بیشتری دارند .

مزایا:

1.به نسبت کیسه خواب های پر مقرون به صرفه می باشد.

2.سریع خشک می شود

3.ضد حساسیت می باشند.

معایب:

1.وزن بیشتری نسبت به کیسه خواب های پر دارند.

2.نسبت به وزنی که دارند در مقایسه با کیسه خواب های پر گرمای کمتری تولید می کند.
3.نسبت به کیسه خواب های پر دوام کمتری دارند.

در مبحث جنس روکش کیسه خواب دو شاخصه اصلی مورد بررسی قرار میگیرد که حتما در هنگام خرید باید به این دو مورد توجه داشته باشیم:

خاصیت ضد آبی :

کیسه خواب ها بسته به کارایی آن ها ، روکش های مختلفی دارند  که بیشترشان از جنس نایلون مقاوم و پلی استر می باشند ، بعضی کیسه خواب های مستطیلی دارای روکش پنبه ای وبرزنتی بوده که کاملا ضد آب هستند اما این کیسه خواب ها به خاطر وزن سنگینی که دارد برای ورزش هایی که با کوله جابجا می شوند کمتر مورد استفاده قرار می گیرد اما در رشته هایی که با خودرو و یا موتور جابجا می شوند می تواند بسیار پرکاربرد باشد. اگر قصد دارید شب خارج از چادر بخوابید حتما کیسه خوابی انتخاب کنید که ضد آب باشد.

خاصیت تنفس پذیری پارچه :

بعضی از پارچه ها از خاصیت تنفس پذیری بالایی بهره مند هستند به گونه ای که تعرق بدن و رطوبت را به لایه بیرونی انتقال داده و با کاهش رطوبت و تعرق از هدر رفتن گرما نیزجلوگیری کرده و باعث می شوند که بدن در مدت زمان طولانی تر گرم بماند. استفاده از یک لاینر داخل کیسه خواب علاوه بر تمیز نگه داشتن و جذب تعرق بدن موجب حفظ دمای بیشتر در کیسه خواب نیز می شود.

روکش هایی که از جنس نایلون می باشد ، موجب افزایش تعرق بدن شده و تعریق زیاد ، باعث سرمای بدن نیز می شود.  اما روکش هایی که از جنس کتان بوده از تنفس پذیری بالایی بهره مند هستند و تعرق را به میزان زیادی کاهش میدهند اما روکش های نایلونی ارزان تر از روکش های کتانی می باشد.

نکات کلی :

 • کیسه خواب هایی که دارای روکش پلی استر و نایلون می باشند ،مقاومت بیشتر در برابر آب و رطوبت دارند. همچنین این روکش ها از الیاف اصلی مراقبت کرده وطول عمر کیسه خواب را بالا می برند.
 • کیسه خواب هایی که بیش از یک زیپ دارند ، هم تهویه هوای بهتری دارند و هم ورود و خروج نیز راحتر می شود. بعضی از کیسه خواب ها دارای روکش محافظ زیپ نیز می باشند که این پوشش علاوه بر اینکه مانع از هدر رفتن گرما می شود همچنین از پارگی و آسیب زیپ نیز جلوگیری می کند.
 • استفاده از لاینر در داخل کیسه خواب علاوه بر تمیز نگه داشتن آن ، موجب حفظ دمای بیشتر شده و در پایان سفر برای استفاده مجدد به راحتی قابل شستشو می باشد.
 • جیب های داخل کیسه خواب به شما این امکان را می دهند که تا وسایل مورد استفاده خود مانند گوشی ، ساعت ، و … را در دسترس خود قرار دهید.

حجم و وزن کیسه خواب:

حجم و وزن کیسه خواب معیار مهمی برای خرید این محصول محسوب می شود و شما باید براساس محل و مسیرسفر خود بهترین و مناسب ترین نوع کیسه خواب را انتخاب کنید . اگر مجبور به پیادروی های طولانی مدت هستید و با کوله سفر می کنید هر گرم وزن اضافی می تواند سختی سفر را دو چندان کند. بسیاری از کوهنوردان و طبیعت گران در سفرهای خود برای حمل آسان نیاز به کیسه خواب های سبک تری دارند. اما اگر با خودرو یا موتور در حال سفر هستید پس شاخصه وزن و حجم کیسه خواب معیار مهمی برای شما محسوب نمی شود. نکته بسیار مهمی که باید حتما به آن توجه داشت طول و عرض کیسه خواب می باشد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

طول و عرض کیسه خواب:

به طور کلی کیسه خواب  ها  از نظر اندازه به چند دسته تقسیم می شوند که در بخش زیر به توضیحات آن ها می پردازیم:

کیسه خواب های Regular : برای استفاده افرادی که قد کمتر 180 سانتی متر دارند .

کیسه خواب های Long: افرادی که قد بالای 180 سانتی متر دارند برای آسودگی بیشتر ، نیاز به کیسه خواب های Long دارند.

دمای قابل تحمل کیسه خواب ها

برای یکسان سازی اعداد اعلام شده برای کیسه خوابها توسط کمپانی ها در سال 2004 استاندار اروپایی آزمایش توان گرمایی کیسه خوابها ایجاد شد، استاندارد اروپایی En13537 معنای این عبارات به شکل زیر است:

 • Upper limit = حداکثر دمایی که یک مرد عادی بدون اینکه به شدت عرق کند در کیسه خواب می‌تواند بخوابد و در این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد، دست‌ها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد.
 • Comfort = دمایی که در آن یک زن عادی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش بخوابد.
 • Lower limit = کمترین دمایی که یک مرد عادی در شب به مدت هشت ساعت درون کیسه خواب بخوابد بدون اینکه از خواب بیدار شود.
 • extrem = کمترین دمایی که کیسه خواب می‌تواند از یک زن عادی در مقابل از دست دادن دمای عمومی بدن محافظت کند. این حالت اجازه شش ساعت خواب غیر راحت را بدون اینکه دمای داخلی بدن تا مرحله خطرناک پایین بیاید به فرد می‌دهد.

*علاوه بر این نکات برای حفظ گرما بدن‌تان می‌توانید از مطلب «8 راهکار برای سرمایی‌ها» کمک بگیرید.

نکته مهمی که باید بدانید این است که با انتخاب کیسه خواب مناسب فقط نیمی از راه رفته‌اید. انتخاب زیرانداز مناسب، لباس، کلاه و… در گرم نگه داشتن و خواب راحت در کیسه خواب بسیار موثراست.

برای تهیه کیسه خواب ها به وبسایت ما مراجعه کنید.

در مقاله بعدی تمامی نکات مربوط به نگهداری و شستشوی کیسه خواب به طور کامل ذکر شده که حتما مطالعه نمایید.